Що потрібно знати, щоб борг повернули вчасно та у повному розмірі

🏛Аналіз судової практики показує, що спори про стягнення боргу з фізичних та юридичних осіб є одними з найрозповсюдженіших судових спорів, тому актуальним є питання: «Що потрібно знати, щоб борг повернули вчасно та у повному розмірі?»
Наша «неюридична» порада, – давайте в борг ту суму коштів, яку вам не шкода буде втратити 😉
🔹 А тепер до юридичних аспектів, якщо сума коштів є не досить значною для вас, то договір можна укласти в простій усній формі, однак факт передачі коштів обов’язково необхідно підтвердити розпискою позичальника, в якій зазначити суму переданих/отриманих коштів, строк та порядок їх повернення, відсотки за користування коштами (у разі якщо сторони їх погодять).
Варто наголосити, що розписка сама по собі не є договором позики, а лише підтвердженням домовленостей між сторонами, що може засвідчувати факт отримання позичальником (боржником) від позикодавця (кредитора) грошових коштів у певному розмірі.
🔹 У разі, якщо мова йдеться про значну суму коштів, яка надається в борг, варто укласти договір позики у письмовій формі, такий договір може бути укладено як у простій письмовій формі, так і бути нотаріально посвідченим. У вказаному договорі можна детально зазначити його умови, обов’язки сторін, порядок та строк повернення коштів, тощо.
Важливо! Зберігати розписку чи договір потрібно до моменту повернення боргу. Оригінали договору завжди зберігаються у обох сторін (позивальника та позикодавця), а от оригінал розписки про отримання коштів завжди зберігається у позикодавця (кредитора) та підлягає поверненню позичальнику (боржнику) лише після повного повернення коштів.
🔹 Із судової практики вбачається, що наявність оригіналу боргової розписки у позикодавця без зазначення на ній строку повернення коштів, свідчить про те, що боргове зобов`язання не виконано.
✔ Зважаючи на це, прийнявши виконання зобов`язання (отримавши кошти від боржника), кредитор повинен повернути боржнику оригінал розписки про отримання позичальником коштів, а також на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання боргових зобов’язань частково або в повному обсязі.
🔹 У разі неможливості повернення боргового документа позичальнику кредитор повинен вказати про це у розписці, яку він видає боржнику на підтвердження повернення йому коштів. Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов`язку в повному обсязі.
На жаль, ми не можемо знати як у майбутньому будуть поводити себе наші контрагенти, друзі чи навіть родичі, тому завжди буде доцільно оформлювати всі правовідносини, незалежно від розміру сум чи від ступеню довіри, у договорі та підтверджувати будь-яку передачу коштів в борг письмовою розпискою позичальника.
Якщо ж у вас вже виникла ситуація з порушенням ваших прав чи законних інтересів невиконанням боргових зобов’язань – не зволікайте та своєчасно звертайтесь за допомогою до кваліфікованого адвоката.