Облік трудової діяльності працівника в електронній формі

До уваги клієнтів Адвокатського об’єднання «Моргун та партнери», які мають найманих працівників, інформуємо, що 10 червня 2021 року в Україні набрав чинності підписаний Президентом України 04 березня 2021 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».
Даним Законом введено в дію облік трудової діяльності працівників в електронній формі та для працівників та роботодавців встановлено перехідний період у 5 років (до 10.06.2026 р.) для перенесення до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей з паперових трудових книжок про трудову діяльність працівників.
У перехідний період можна використовувати як паперову трудову книжку, так і електронну форму уже наявних або внесених відомостей про трудову діяльність.
Відомості про трудову діяльність вносяться працівником (застрахованою особою) та роботодавцем у вигляді сканованих (оцифрованих) копій трудової, довідок, тощо з накладанням електронного цифрового підпису через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або шляхом звернення до територіального органу Фонду за призначенням або перерахунком пенсії.
У перспективі трудова книжка більше не буде основним документом про трудову діяльність, а після включення до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування всіх відомостей про трудову діяльність працівника, трудова книжка видається під підпис працівнику та зберігається у нього. Важливим є те, що власник або уповноважений ним орган і в подальшому на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Які ж переваги надає нам цей закон?
Насамперед, це прозорість процесу ведення трудового обліку. Електронна трудова книжка дасть можливість уповноваженим органам призначати громадянам пенсію та соціальні виплати автоматично. Спрощення порядку збирання працівником документів про його трудову діяльність для призначення пенсії. Відкритий доступ до інформації про набутий страховий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, насамперед у випадку тимчасової втрати працездатності. Врахування даних стосовно освіти та кваліфікації працюючого населення для формування ринку праці, та підготовки (перепідготовки) фахівців за актуальними напрямками. Усунення бюрократизму та негативних наслідків втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей до цього документа.
Які «підводні камені» чекають на нас?
Ніколи не можна виключати можливості стороннього втручання до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування шляхом хакерських атак або іншого несанкціонованого доступу до такого реєстру. У першу чергу рекомендуємо всім роботодавцям та працівникам ретельно перевірити трудові книжки на відповідність нормативним та законодавчим документам, які регламентують ведення трудових книжок та облік трудової діяльності в електронному вигляді та першочергово внести відомості до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про трудову діяльність тих працівників, які найближчим часом досягнуть пенсійного віку і матимуть право на призначення пенсії.