Як належним чином передати транспортний засіб для потреб волонтерів

На сьогодні одним із найважливіших подарунків для здійснення волонтерської діяльності являється транспортний засіб. З початку повномасштабного вторгнення завдяки вітчизняному бізнесу, закордонним спонсорам та простим громадянам України волонтери отримали понад 2 тис. транспортних засобів, однак у багатьох випадках під час передачі такого виду подарунку неодноразово виникали питання. У даній статті, ми розглянемо декілька етапів передачі транспортного засобу для потреб волонтерів.
1-етап. Якщо транспортний засіб дарує особа, яка перебуває у офіційному шлюбі, варто звернути увагу на те, коли саме транспортний засіб було придбано, оскільки у разі, якщо транспортний засіб було придбано за спільні кошти подружжя – потрібна добровільна письмова згода іншого з подружжя.
Якщо транспортний засіб виявила бажання подарувати юридична особа, у цьому випадку керівник має видати наказ «Про надання благодійної допомоги волонтерській діяльності» або зібрати загальні збори та оформити все протоколом загальних зборів (рішенням засновника).
2-етап. Дарування подібного роду подарунку необхідно оформляти у вигляді договору пожертви. Відповідно до чинного законодавства України пожертвою вважається цільове дарування речі для досягнення конкретної обумовленої мети. Договір пожертви необхідно укладати у письмовій формі, а за бажанням сторін він може бути нотаріально посвідченим. До договору пожертви необхідно також скласти акт приймання-передачі транспортного засобу.
3-етап. До введення воєнного стану в Україні новий власник транспортного засобу зобов’язаний був протягом 10 днів після укладення договору перереєструвати на себе право власності на транспортний засіб у сервісному центрі МВС, у зв’язку з введенням воєнного стану даний термін продовжено до 90 днів, однак на момент дії воєнного стану стандартні вимоги МВС щодо укладання договору залишились незмінними. Договір пожертви вживаного автомобіля може бути підписаний в сервісному центрі МВС або у ЦНАПі в присутності сторін договору (винятком є нотаріально посвідчений договір).
4-етап. Після оформлення права власності на транспортний засіб волонтери можуть спокійно користуватися даним подарунком. При цьому необхідно звернути увагу на той факт, що неприбуткові організації повинні використовувати транспортний засіб виключно для напрямів своєї діяльності (про це нам зазначає законодавець у ст. 133.4.2. Податкового кодексу України). Якщо транспортний засіб буде використовуватись в особистих цілях, тобто не за призначенням, дарувальник має повне право вимагати розірвання договору пожертви відповідно до норм Цивільного кодексу України.
З перших днів повномасштабного вторгнення саме завдяки подарованим транспортним засобам волонтери щодня виконують низку вкрай важливих задач: евакуюють мирних жителів з місцевості, де ведуться активні бойові дії; рятують та доставляють до медичних закладів поранених і хворих людей, які постраждали внаслідок російської агресії; здійснюють перевезення різного роду гуманітарної допомоги у різні регіони країни та в самі важкодоступні місця.